Testování kosmetických produktů na zvířatech je obrovské téma, o kterém se ale často mlčí. Člověk, který si o tom chce něco zjistit nakonec dojde k závěru, že to není tak hrozné, protože Evropská unie zakázala testování. Ale co už se nevidí je to, že zakázáno je pouze testování celých produktů, ne jednotlivých složek, které se vesele testují dál. Existuje tzv. cruelty free kosmetika, má mnoho certifikátů – Leaping bunny nebo Natrue jsou ty nejzákladnější. Dostává je celá značka a je to jistota netestování. Firem s certifikátem je hodně.
· Alverde
Značka Alverde je značkou drogerie Dm a je to čistě přírodní kosmetika. Řadí se mezi dostupnou kosmetiku. Nejsou v ní barviva, ropné deriváty ani silikony. Vše navíc musí pocházet z kontrolovaného zemědělství. Značka Alverde pokrývá všechny části kosmetiky, vlastně kromě čistících prostředků.
· Ecover
Je to firma, která se věnuje čistě čistícím produktům, které neobsahují fosfáty a neznečišťují tak životní prostředí. Výrobky jsou vyrobené na přírodní bázi, nedráždí pokožku a mají minimální toxicitu. Cenou se dokáže vyrovnat normálním čistícím prostředkům, ale dá se sehnat jen ve zdravých výživách a na internetu.
· Manufaktura
Původně česká kosmetika, používá také české suroviny, včetně neobvyklých – pivo, víno, voda z vřídel. Většina kosmetiky neobsahuje ani palmový olej, samozřejmostí je neobsažení fosfátů.
· Yves Roscher
Tato značka je kontroverzní, dříve měla certifikát, ale přišla o něj kvůli exportu do Číny, která vyžaduje testování na zvířatech. Ovšem věci pro český trh testovány nejsou, je tedy na Vás, jestli tuto značku budete podporovat či nikoliv.
· Dalšími značkami je například The Body Shop, Urtekram, 100 % Pure, Saloos, Nyx nebo Weleda. Jedná se ale o dražší kosmetiku.
Všechnu netestovanou kosmetiku na jednom místě najdete na webu biooo.cz, který má i kamennou prodejnu v Brně. V obchodech se dají některé značky také najít.