Jedním z nejsilnějších nástrojů dobrého obchodníka je stisk ruky. Pokud vaše potřesení vzbuzuje ve vašem protějšku pocit, jako by držel leklou rybu, bude mít právem dojem, že podobně liknaví jste i ve vašich obchodních plánech, a z businessu moc nebude. To ale neznamená, že by ze setkání s vámi měli odcházet s frakturou prstů, to akorát signalizuje, že jste neandrtálec, co se neumí ovládat. Správný stisk je pevný, ale nedrtí. Důležité jsou ale i další drobnosti.
Americký prezident Donald Trump, a nejen on, rád při setkání překrývá stisk obou rukou dlaní druhé ruky. Odborníci to ale nekvitují moc s nadšením. Poukazují na to, že pro většinu obchodních partnerů je takovéto gesto příliš osobní, jen málokomu je příjemné, a navíc může být vykládáno jako snaha dominovat. Naprostým FAUX PAS je pak potřásat někomu rukou, zatímco máte druhou ruku v kapse, tak jako tu dělal Bill Gates na setkání v Číně.
Postoj
O tom, že křížení rukou nebo nohou je vykládáno jako uzavírání se do sebe, snad ani není třeba debatovat. Častou chybou je ale také to, že když jste nervózní, tak skrčíte ramena k sobě a tím zavřete prostor mezi bradou a klíčními kostmi. Vaše energie pak směřuje dovnitř, místo ven. Nadechněte se, zvedněte bradu, a soustřeďte se na to, aby vaše ramena směřovala dozadu a vaše brada naopak mírně nahoru.
Inspirovat se můžete třeba u hvězd hudebního nebe, jako jsou Rihanna, Beyoncé nebo Justin BIeber. Když chodí nebo běhají po pódiu, máte pocit, že jim ten prostor patří. Toho dosahují právě otevřeným postojem a sebevědomou chůzí. Drobná rada na závěr: mnoho lidí si myslí, že ruce za zády jim pomohou působit důvěryhodně. Opak je pravdou. Místo toho spusťte ruce podél těla a jemně je vytočte směrem k publiku nebo vašemu protějšku.
Úsměv, výraz
Nemusí to být zrovna americký úsměv přes půl obličeje, ale přátelský, uvolněný výraz je ideální pro každou situaci.