Už jste nějaký ten pátek v pracovním procesu a školní léta máte dávno za sebou? Pamatujete, jak jste se na střední nebo vysoké učili anglicky a vrhli se potom do světa s představou, že na jazyce budete dále pracovat a zdokonalovat jej v běžném životě? Co když to ale stále nepřichází?
I přes to, že dnes má mnoho firem znalost angličtiny v požadavcích při hledání uchazečů na jakoukoli pracovní pozici, nikde vám bohužel nezaručí, že jí budete používat na denní bázi a že vaše komunikace bude často cizojazyčná.
A tak se může stát, že za několik let zjistíte, že jste se nikam neposunuli a že za týden jedete na dovolenou do zahraničí, a umíte říct pouze pár pozdravů, tři věty o sobě a fráze týkající se jídelních lístků. Přestože by se mohlo zdát, že vám základy do života postačí, je jistě škoda se netrénovat a nerozvíjet své znalosti ze školy – nebojte, někde tam ve vaší hlavě jsou, pouze odpočívají a čekají na příležitost, aby se mohli zase aktivovat.
Jak se tedy můžete zdokonalit v angličtině zábavnou formou?
· Choďte na kurz.
Pokud to je možné, domluvte se se svým zaměstnavatelem. Shledá-li, že je do budoucna pro vaši práci přínosné umět konverzovat i v jiném jazyce, neměl by být problém, abyste na kurz docházeli v rámci pracovní doby. Je-li to problém, zkuste si vyhradit nějakou část vašeho volného času.
· Mluvte, mluvte, mluvte.
Je potřeba mluvit, i když třeba s chybami. Nejhorší je pasivní znalost jazyka, kterou sice zaujmete adresáta pracovního e-mailu, ale když na někoho máte promluvit, bude vám celkem k ničemu. Proto se snažte využít každé možné příležitosti k tomu, abyste mluvili – ať už s kolegy v práci, s přáteli nebo klidně sami pro sebe.
· Poslouchejte.
Mimo jiné je velmi přínosné naučit se různé fráze a slovní spojení, které se v jazyce používají. Ideální varianta je učit se je zábavou formou, ne pouze otrocky memorovat poučky z knih. K tomu můžete využít např. svůj oblíbený seriál. Vezměte např. ten, který jste již viděli mnohokrát, ideálně ho znáte skoro nazpaměť nebo alespoň víte, o co se v jednotlivých dílech jedná a o čem spolu postavy mluví. Pusťte si jej potom v anglickém znění s českými titulky a podruhé v anglickém znění s anglickými titulky. Uvidíte, že když to budete dělat často, zorientujete se v mluvené řeči a poznáte mnoho možností, jak reagovat na různé společenské situace.