Jestliže jste před zimou uskladnili pelargonie nebo fuchsie, které v létě zdobí okenní parapety nebo balkony, určitě víte, že je třeba jim na jaře věnovat trochu té pozornosti. Přestože byly rostliny na světlém a chladném místě, je třeba očistit je od suchých lístků a ostříhat oschlé špičky nebo celé rostliny zkrátit na výšku přibližně dvacet až třicet centimetrů. Ty čerstvé, zdravé a silné výhonky, lze použít jako sazeničky.
Ovšem jen v případě, že se neobjeví v rostlinách škůdce, protože jinak by se rozšířil do všech ostatních. Jsou-li květiny zdravé, můžou se vysadit do nové zeminy a po třech týdnech střídmě pohnojit. V průběhu března je možné květiny přemístit z chladu do místnosti o teplotě asi dvacet stupňů, aby začaly obrůstat novými listy. Ty totiž poslouží jako materiál vhodný k řízkování. K tomu potřebujeme krátké a hustě obrostlé zdravé větvičky, nové sazeničky. Případné delší listy musíme odstranit.
Mimo květin se pěstuje i zelenina, takže na přelomu února a března je nejvyšší čas na výsevy semínek do mističek, určených k předpěstování sazenic. Vyklíčí i v teple na okenním parapetu, ale také v zimní zahradě nebo vytápěném skleníku. Vhodné jsou k časnému výsevu saláty i brokolice, papriky a rajčata, jen pozor, pokud je budete dávat na balkon, musí mít venkovní teplota nad 5°C. Semínka se lépe probudí v lehkém substrátu bez obsahu živin. Jde o směs zahradní zeminy a písku s troškou kompostu, nebo si jej lze i koupit. Pro odlehčení se používají polystyrenové kuličky. Po zatlačení semínek do kelímku se substrátem, ho lze přikrýt i folií. Získá se tak mikroklima a substrát pomaleji vysychá. Sazeničky květin mají raději střídmou zálivku, kdežto semínkům zeleniny vyhovuje stále vlhký substrát, nejlepší je formou rozprašovače, aby se semínka nevyplavila. Jako hnojivo se dá použív nálev z heřmánku nebo přesličky, ale také dubový odvar.
I rostliny si zaslouží jarní péči. Jak na to?
Posted on 26.3.2018